وزارت ورزش به پرسپولیس و استقلال تنفس مصنوعی ندهد

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا ساکت درباره دریافت مجوز حرفه‌ای برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا از سوی باشگاه سپاهان اصفهان گفت: AFC و فیفا با هدف استانداردسازی لیگ‌ها و تیم‌های باشگاهی، شرایطی را برای حضور آنها در مسابقات بین‌المللی در نظر گرفتند تا لیگ حرفه‌ای اجرا شود.

مدیرعامل باشگاه سپاهان افزود: آنها در مرحله اول بازدیدهای میدانی انجام دادند تا تجهیزات هر باشگاه را بررسی کنند. سپس شرایط باشگاهداری را اعلام کردند و از فدراسیون‌های تحت عضو خواستند کمیته‌های مستقل برای صدور مجوز حرفه‌ای ایجاد کنند. آنها معیارهای حقوقی، پرسنلی، مالی و باشگاهداری را مشخص کردند.

ساکت درباره حذف استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان ۲۰۲۲ به دلیل عدم دریافت مجوز حرفه‌ای گفت: بیش از ۱۴۰۰ صفحه مدرک در اختیار کنفدراسیون فوتبال آسیا قرار دادیم تا مجوز حرفه‌ای سپاهان را تایید کند. باید بگویم AFC پنل‌های مشخصی را برای بارگذاری مدارک در اختیار هر باشگاهی قرار داد که این پنل‌ها فقط در اختیار همین باشگاه‌ها بوده است.

وی ادامه داد: سازمان لیگ و کمیته‌های مستقل صدور مجوز حرفه‌ای برخی مدارک باشگاه‌ها را تایید می‌کردند، سپس AFC باز هم آنها را بررسی می‌کرد؛ این‌طور نیست که هر چه مدرک ارسال و کمیته مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال تائید کند را AFC هم بپذیرد.

مدیرعامل باشگاه سپاهان اصفهان تصریح کرد: وزارت ورزش و جوانان به استقلال و پرسپولیس تنفس مصنوعی ندهد و بگذارد آنها روی پای خودشان بایستند. آنها مدیران خوبی دارند. وزارت ورزش باید امور مربوط به این دو تشکیلات را در اختیار خودشان بگذارد. آنها مدیران خوب و فرهیخته دارند.

ساکت افزود: خوشبختانه امسال عددهای مربوط به نقل و انتقالات بازیکنان در سایت ترانسفر مارکت وجود داشت. ما باشگاه پنجم یا ششم در لیگ برتر بودیم. قطعاً فقط رقم قرارداد و یا پول در جذب بازیکن مهم نیست؛ باشگاهداری و نحوه برخورد با بازیکنان تأثیر بسزایی در این امر دارد. وزارت ورزش اجازه دهد ثبات در باشگاه‌ها جلو برود و برنامه‌محور باشد.

«آیا اگر استقلال و پرسپولیس را امروز به شما بدهیم می توانید این مشکل مجوز را حل کنید؟» ساکت که در برنامه «ورزش و مردم» حاضر شده بود در پاسخ به این سئوال گفت: من سرباز سپاهان هستم ولی مطمئنم برای پرسپولیس و استقلال هم می توان کار کرد ولی به شرطی که از همین فردا صبح استارتش زده بشود. از الان استارت بزنند برای آبان می توانند مجوز بگیرند.

وی در واکنش به پوستر جنجالی سپاهان قبل از دیدار با پرسپولیس با حضور فرشاد احمدزاده، شهریار مغانلو و سروش رفیعی که سابقه بازی در پرسپولیس را دارند، تاکید کرد: اینها بازیکنان سپاهان و طلایی پوش هستند. مگر رضا اسدی بازیکن کجا بوده که الان در پرسپولیس است؟ ولی الان حق ندارم درباره اسدی صحبت کنم. اسدی از سپاهان رشد کرد. یا مثلا میلاد سرلک هم همینطور.

مدیرعامل باشگاه سپاهان درباره حذف ستاره های پرسپولیس از این پوستر تاکید کرد: در کشور ما برای ستاره آیین نامه تعریف نشده است. در اروپا تعریف شده است که چه باشگاهی می تواند به چه مناسبت ستاره داشته باشد. ما این را نمی دانیم. از بچه های باشگاه هم پرسیدم که گفتند آیین نامه ای وجود ندارد.

ساکت در خصوص باشگاه استقلال و ستاره های این باشگاه تاکید کرد: استقلال آسیایی است. اسمش استقلال ایران است. در عرصه بین المللی همه دستمان یکی است. پارسال بازی پرسپولیس را -در لیگ برتر- به حق جابجا کردند و مخالفت نکردیم چون گفتیم این پرسپولیس ایران است. بازیکنان ما ستاره های امروز سپاهان هستند همینطور که چند بازیکن سپاهان در پرسپولیس هستند و درباره آنها فکری نمی کنیم.

دبیر کل سابق فدراسیون فوتبال در خصوص پرونده و قرارداد جنجالی «مارک ویلموتس» سرمربی سابق تیم ملی هم گفت: زمانی که قرارداد بسته شد، بنده در حوزه اداری فدراسیون نبودم و در حوزه تیم ملی بودم. ویلموتس در شروع مربی بسیار خوب بود و کارش را خوب انجام می داد. مسئولان فدارسیون ارتباط نزدیکی با او برقرار کردند ولی شما می دانید آدم خارجی به پرداخت های مالی اهتمام می ورزد. ویلموتس به خاطر تحریم های ظالمانه ای که اعمال شد، پنج ماه حقوقش را نگرفت. فیفا که می گوید فوتبال سیاسی نباشد چرا این کار را می کند؟ این تحریم ها ضد توسعه فوتبال است.

ساکت در پاسخ به این سئوال که« آیا می شد قرارداد بهتری با ویلموتس بست؟» اظهار کرد: آنچه یادم است متن قرارداد را از حقوق بین الملل فدراسیون که تهیه شده بود، خواندم. اینکه آیا آنجا آیتمی تغییر کرده است را در جریان نیستم. اتفاق ویلموتس به این بر می گشت که پنج ماه خویشتنداری کرد به خاطر رایزنی مهدی تاج. همان پرداختی شستا به این خاطر بود که در فیفا پول وجود داشت ولی نمی توانستیم از آن استفاده کنیم. الان هم شنیده ام ۱۳ تا ۱۶ میلیون دلار پول در فیفا داریم. بخشی از حقوق کی روش را با نامه فدراسیون پرداخت می کردند. آن سال یکسری تحریم های جدید گذاشتند و اجازه ندادند این پول به ویلموتس پرداخت شود.

https://dailies.ir/14/01/2022/%d9%88%d8%b2%d8%a7%d8%b1%d8%aa-%d9%88%d8%b1%d8%b2%d8%b4-%d8%a8%d9%87-%d9%be%d8%b1%d8%b3%d9%be%d9%88%d9%84%db%8c%d8%b3-%d9%88-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d9%82%d9%84%d8%a7%d9%84-%d8%aa%d9%86%d9%81%d8%b3-%d9%85/