کاهش بخش زیادی از آلودگی هوا با نصب “کاتالیست” بر روی موتورسیکلتها

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار اجتماعی –

یوسف رشیدی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره ضرورت نصب کاتالیست روی موتورسیکلت‌ها اظهار کرد: کاتالیست روی موتورسیکلت‌های جدید انژکتوری  نصب می‌شود اما مشکلی که وجود دارد این است که موتورها به معاینه فنی مراجعه نمی‌کنند و مشخص نیست کاتالیست آنها چقدر دوام دارد و چه زمانی باید تعویض شود.

وی با بیان اینکه برای نصب کاتالیست الزام قانونی به صراحت وجود ندارد اما نمی‌توان با وسیله‌ای جز کاتالیست به حدود مجاز آلایندگی رسید، ادامه داد: برای خودروهای سواری نیز چنین الزامی به صراحت در قانون مشخص نشده اما قید شده که باید استاندارد یورو 5 پاس شود و اخذ این استاندارد، بدون کاتالیست امکانپذیر نیست؛ برای موتورسیکلت‌ها نیز حدود مجازی تعریف شده که پاس کردن آن جز با کاتالیست امکانپذیر نیست چراکه هنوز تکنولوژی‌ای نیامده که بتواند حدود مجاز را بدون کاتالیست ایجاد کند.

این کارشناس محیط زیست با اشاره به اینکه مجوز شماره‌گذاری موتورسیکلت و خودروها منوط به تأیید گواهی زیست محیطی توسط سازمان محیط زیست است، تصریح کرد: خودروها باید به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند اما برای موتورها این امر عملیانی نمی‌شود که جای سؤال دارد! در حالی که انجام آن ضرورت دارد.

وی اظهار کرد: لازم است موتورسیکلت‌ها با استاندارد مناسب تولید شوند و برای کارآمد بودن این استانداردها باید سازوکار ابزارهای نظارتی در مرحله عملیاتی هم تهیه شود که این امر بر عهده سازمان محیط زیست و بخش‌های دیگر است.

این کارشناس محیط زیست تصریح کرد: به طور قطع اگر خودروهای سواری و موتورسیکلت‌ها را کارآمد کنیم و انتشار آلایندگی آنها در حین حرکت نیز مورد توجه قرار دهیم حداقل شاهد 20 درصد  کاهش آلودگی هوا خواهیم بود.

موانع نصب کاتالیست روی موتورسیکلت‌ها چیست؟/عزم تولید موتورسیکلت کاملا بومی وجود ندارد
سِیر تخریب کاتالیست‌ها مشخص نیست/ ضرورت تعیین گارانتی مادام‌العمر برای کاتالیست‌ها

 

https://dailies.ir/29/01/2022/%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d8%a8%d8%ae%d8%b4-%d8%b2%db%8c%d8%a7%d8%af%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d8%a2%d9%84%d9%88%d8%af%da%af%db%8c-%d9%87%d9%88%d8%a7-%d8%a8%d8%a7-%d9%86%d8%b5%d8%a8-%da%a9%d8%a7/