بررسی تیتراژهای “کوچک جنگلی” و “مدار صفر درجه” در رادیو

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی رادیو صبا، برنامه “پیش پرده” با مروری ‌بر ماندگارترین و خاطره‌سازترین موسیقی‌های مربوط به برخی برنامه‌ها و آثار سینمایی و تلویزیونی از رادیو صبا به روی آنتن می‌رود. این برنامه با پخش و بررسی تیتراژهای ماندگار که برای بسیاری از مخاطبان دربرگیرنده خاطرات تلخ و شیرینی است خاطره انگیز است. 

برنامه “پیش پرده” روز پنجشنبه، هفتم بهمن ماه به سراغ موسیقی تیتراژ سریال تلویزیونی “کوچک جنگلی” به کارگردانی بهروز افخمی می رود.

“ترا گما میرزا کوچیک خانا” نام تصنیفی است فولکلوریک که شاعری ناشناس در گرامیداشت میرزا کوچک خان آن را سروده است. مردم گیلان بارها به شیوه‌های مختلف این ترانه را بازخوانی کرده‌اند. شناخته شده‌ترین نسخه از این تصنیف متعلق به تیتراژ پایانی فیلم کوچک جنگلی با صدای ناصر مسعودی است و درون مایه‌ای دشتی دارد.

این تصنیف در جلسه شورای ملی ثبت میراث فرهنگی ناملموس با عنوان تصنیف میرزا کوچک خان ثبت ملی شد.

موسیقی تیتراژ سریال “کوچک جنگلی” به آهنگسازی سیدمحمد میرزمانی و خوانندگی ناصر مسعودی تهیه و تولید شده است.

“کوچک جنگلی” یکی از سریال‌های تلویزیون ایران در دهه ۶۰ است که در ژانر تاریخی، حماسی و سیاسی به کارگردانی بهروز افخمی و با حضور جمع کثیری از هنرمندان ساخته شده‌ است. در این سریال تلاش می‌شود زوایایی از قیام میرزا کوچک خان و مردم گیلان با یک نگاه نسبتاً تحلیلی، به نمایش درآید.

برنامه “پیش پرده” جمعه، هشتم بهمن ماه به سراغ موسیقی تیتراژ سریال “مدار صفر درجه” به کارگردانی حسن فتحی می‌رود.

موسیقی تیتراژ این مجموعه تلویزیونی به آهنگسازی فردین خلعتبری تهیه شده است.

من عاشق چشمت شدم، سروده افشین یداللهی است. این شعر در قالب چهارپاره سروده شده است و در آن سخن از عشقی ازلی و خلق زیبایی معشوق قبل از آفرینش انسان است.

“مدار صفر” درجه سریالی بود که در اردیبهشت سال ۱۳۸۶ از شبکه اول سیما پخش شد. خوانندگی این مجموعه را علیرضا قربانی برعهده گرفت.

“پیش پرده” به تهیه کنندگی سیامک احمدی پور و با اجرای علیرضا سعیدی روزهای پنجشنبه و جمعه ساعت 15 و 30 دقیقه از صبا پخش می‌شود.

بررسی تیتراژهای "کوچک جنگلی" و "مدار صفر درجه" در رادیو

https://dailies.ir/28/01/2022/%d8%a8%d8%b1%d8%b1%d8%b3%db%8c-%d8%aa%db%8c%d8%aa%d8%b1%d8%a7%da%98%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%a9%d9%88%da%86%da%a9-%d8%ac%d9%86%da%af%d9%84%db%8c-%d9%88-%d9%85%d8%af%d8%a7%d8%b1/