زاکانی بودجه ۵۶ هزار میلیاردی ۱۴۰۱ تهران را ارائه کرد+جزئیات

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علیرضا زاکانی شهردار تهران در جریان چهل و یکمین جلسه شورای شهر تهران و با حضور در صحن شورا و ارائه لایحه بودجه 1401 شهرداری تهران اظهار کرد: خبر خوبی نیز امروز از سوی آقای تشکری هاشمی مبنی بر موافقت مقام معظم رهبری با شناخته شدن شهدای آتش‌نشان به عنوان شهید خدمت بیان شد که جا دارد از‌ آقایان قاضی‌زاده هاشمی و قالیباف و مقام معظم رهبری تشکر کنم. امروز لایحه بودجه 1401 شهرداری تهران تقدیم شورای شهر تهران خواهد شد.

وی افزود: این اولین بودجه‌ای است که توسط شورای شهر و شهرداری تهران در دوره جدید تقدیم خواهد شد به طوریکه بودجه سال قبل شهرداری تهران در ابتدا 48 هزار میلیارد تومان بود که در ادامه با اصلاحیه صورت گرفته این میزان به 37 هزار و 700 میلیارد تومان کاهش پیدا کرد.

شهردار تهران گفت: بر همین اساس ما مکلف شدیم در مسیر محقق شدن بودجه 37 هزار و 700 میلیارد تومانی مصوبه شورای شهر تهران و اصلاحیه صورت گرفته آن گام برداریم که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری مبلغ 32 هزار و 500 میلیارد تومان تا 33 هزار میلیارد تومان از این بودجه محقق شود.

زاکانی با اشاره به اینکه ما برای سال آینده نیازمند یک کار جدی و تحولی در مدیریت شهری هستیم، تصریح کرد: باید بتوانیم بخشی از خلاء‌ها و کاستی‌هایی که از گذشته برای ما به یادگار مانده برطرف کنیم تا بتوانیم خدمات خوبی را به شهروندان ارائه کنیم.

وی با اشاره به میزان بدهی‌های شهرداری تهران به بانک‌ها و پیمانکاران خاطرنشان کرد: تا پایان سال جاری میزان بدهی شهرداری تهران به بانک‌ها 60 هزار میلیارد تومان خواهد بود. همچنین بدهی ما به پیمانکاران و سایر بخش‌ها نیز با رقم بانک‌ها به 85 هزار میلیارد تومان سرجمع خواهد شد و لذا یک خلاء و کاستی داریم که باید این خلاء‌ها برطرف شود.

شهردار تهران با اشاره به اینکه در 4 سال گذشته مدیریت شهری قبل، تعداد اتوبوس‌های پایتخت کاهش پیدا کرد گفت: پیش از آغاز مدیریت شهری گذشته هفت هزار دستگاه اتوبوس تحویل مدیریت شهری پنجم شد که آن چیزی که به ما تحویل دادند دو هزار و 250 دستگاه اتوبوس بود و این کاستی‌ها را باید در کنار بدهی‌هایی که وجود دارد بگذاریم و می‌طلبد یک کار جدی انجام شود.

زاکانی ادامه داد: آنچه که امروز در قالب لایحه بودجه 1401 شهرداری تهران تحویل می‌شود ویژگی‌های خاص خودش را دارد و در راستای رویکردهای تحولی مدیریت شهری اعم از شورا و شهرداری تهران است و سعی شده در لایحه بودجه 1401 شهرداری تهران پیوستگی پروژه‌ها و همچنین سیاست‌های ابلاغی شورای شهر تهران در تدوین بودجه و سندی که دو هفته پیش تقدیم شورا شده است حفظ شود.

وی گفت: در تدوین بودجه 1401 شهرداری تهران به مواردی از جمله سیاست‌های هفت‌گانه شورا، سند تهیه شده شهرداری تهران و همچنین برنامه 5 سال سوم شهرداری تهران توجه شود. اگر چه برنامه سوم شهرداری تهران خلاء‌های جدی دارد اما به هر طریق در تدوین بودجه به این موارد عنایت شده است.

شهردار تهران با اشاره به اینکه در فرآیند تدوین لایحه بودجه 1401 شهرداری تهران، سرفصل‌های خوبی در دو بخش پیش‌بینی شده است، گفت: بخشی از آن به بودجه سال آینده و بخشی دیگر نیز به تعهدات ما ناظر خواهد بود.

زاکانی با اشاره به میزان بودجه 1401 شهرداری تهران خاطرنشان کرد: در لایحه اشاره شده میزان بودجه 56 هزار و 869 میلیارد تومان دیده شده است که این میزان نسبت به بودجه اصلاح شده سال جاری (37 هزار و 700 میلیارد تومان) 51 درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: در لایحه بودجه 1401 شهرداری تهران به موضوع دیگری که توجه شده است بحث مشارکت‌ها و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است. به عنوان مثال ما مجوزی را داریم که 46 هزار متر مربع بافت پیرامونی شهری را (8 پروژه در 8 مجموعه) بارگذاری کنیم که در سنوات گذشته در یک نقطه از این تعداد بارگذاری شده و ما برای سال آینده و بر اساس بررسی‌هایی که انجام شده است بنا داریم در 5 نقطه کار ویژه و فاخری را انجام بدهیم که با اجرای طرح خود مبلغ 10 هزار میلیارد تومان درآمد شهرداری را ایجاد می‌کند و این مبلغ درآمد پایدار برای شهرداری خواهد بود که در بخش حمل و نقل و زیرساخت‌ها نیز به همین شکل عمل خواهیم کرد.

شهردار تهران گفت: همچنین در لایحه بودجه 1401 شهرداری تهران به اتمام پروژه یادگار حضرت امام و همچنین خط موازی امام علی در غرب تهران اشاره شده است. علاوه بر اینکه در این بودجه به اجرای پروژه‌های بزرگ در شهر نیز تاکید شده است که البته اجرای این پروژه‌ها خارج از این اعتبارات ذکر شده خواهد بود و که از جمله پروژه‌های داخل شهر می‌توان به ادامه بزرگراه شهید صیاد تا آزادگان اشاره کرد.

زاکانی با اشاره به اینکه یکی از سیاست‌های شهرداری در سال آینده استفاده از مشارکت‌ها و سرمایه‌گذاری در شهر خواهد بود، افزود: به هر حال به ازای هر گونه سرمایه‌گذاری علاوه بر ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری، شرایط خوبی نیز برای شهروندان در سطح شهر تهران رقم خواهد خورد.

وی با بیان اینکه بودجه سال آینده نسبت به بودجه اصلاح شده شهرداری تهران با 51 درصد رشد مواجه خواهد بود، گفت: عمده درآمدهای شهرداری که به میزان 15 هزار میلیارد تومان خواهد بود از عوارض عمومی خواهد بود و در واقع در موضوع شهرسازی، شاهد تحولی در این حوزه خواهیم بود.

شهردار تهران گفت: متأسفانه ما با دستان خودمان قفل بر ساخت و ساز در شهر تهران زده‌ایم. از تاریخ مرداد 98 تا آغاز این دوره از مدیریت شهری فقط 4 هزار و 700 پروانه ساخت صادر شد که این اتفاق ناخوشایندی است و ان‌شاءالله با برنامه‌ریزی در سال آینده شرایط بهتری در حوزه ساخت و ساز فراهم خواهد شد.

زاکانی با اشاره به رفع موانع و قفل‌های زده شده در فرآیند ساخت و ساز تصریح کرد: ان‌شاءالله این موانع را برطرف خواهیم کرد.

وی همچنین به افزایش درصد مالیات بر ارزش افزوده اشاره کرد و گفت: در دی ماه امسال میزان مالیات بر ارزش افزوده از سه به 4 درصد افزایش یافت و ان‌شاءالله این اتفاق بزرگی برای ما در سال آینده خواهد بود.

شهردار همچنین به بحث شرکت‌ها و سازمان‌ها در سال آینده اشاره و خاطرنشان کرد: در این حوزه ما تکالیف جدی برای شرکت‌ها و سازمان‌ها ایجاد کرده‌ایم. همچنین 167 درصد از حوزه املاک و امکان شهرداری تهران با رشد روبه‌رو خواهد شد تا بتوانیم با انضباط مالی شرایط بهتری را در سال آینده رقم بزنیم.

زاکانی دلایل تحقق بودجه بیش از 56 هزار میلیارد تومانی شهرداری در سال آینده را کاهش کرونا و همچنین شرایط رونق کشور عنوان کرد و گفت: همچنین سیاست‌های تشویقی در بحث ساخت و ساز برای سال آینده طراحی شده است که منجر به افزایش درآمدهای پایدار شهرداری خواهد شد.

وی بهره‌گیری از روش‌های نوین مالی را یکی دیگر از ظرفیت‌های جدید در شهر برای تحقق بودجه سال آینده ذکر کرد و افزود: از 56 هزار میلیارد تومان بودجه شهرداری تهران در سال آینده مبلغ 23 هزار و 471 میلیارد تومان ناظر به هزینه‌ها خواهد بود که در این بخش نیز افزایش 10 درصدی حقوق پرسنل با توجه به تورم در نظر گرفته شده است.

شهردار تهران در ادامه به افزایش بودجه در حوزه تملک دارایی و سرمایه‌ای شهرداری تهران در سال آینده اشاره کرد و ادامه داد: در حوزه سرمایه‌ای 3600 میلیارد تومان و در حوزه تملک دارایی 10 هزار و 750 میلیارد تومان بودجه شهرداری تهران در نظر گرفته شده است.

زاکانی توسعه مدیریت هوشمند شهری را یکی از برنامه‌های شهرداری تهران در سال آینده عنوان کرد و گفت:‌ در این بخش نیز اعتبارات خوبی پیش‌بینی شده است.

وی در ادامه به برخی از سرفصل‌های بودجه‌ای شهرداری تهران در سال آینده اشاره کرد و گفت: در حوزه حمل و نقل و ترافیک رشد 32 درصدی، در حوزه خدمات شهری 14 درصدی پیش‌بینی شده است.

شهردار تهران با بیان اینکه سال آینده ان‌شاءالله سال متفاوتی در شهر تهران خواهد بود گفت: ان‌شاءالله در مسیر تغییر و تحول و هفت سیاست ابلاغ شده شورا برای تنظیم بودجه حرکت خواهیم کرد که در تنظیم بودجه و در ذیل آن، شروع به کادرسازی شده است و رویکردهای تحولی را دنبال می‌کنیم.

زاکانی با اشاره به اینکه یکی از رویکردهای این دوره از مدیریت شهری موضوع زیست‌پذیری و ایجاد آرامش در شهر است، گفت: باید شرایطی را رقم بزنیم که به سمت یک شهر زیست‌پذیر حرکت کنیم. همچنین موضوع هوای پاک محقق نخواهد شد مگر اینکه منشأ آلودگی را کاهش دهیم.

وی با اشاره به اهمیت حوزه حمل و نقل در شهر تهران گفت: ما از ابتدا ورود جدی را به این موضوع داشته‌ایم و در همان ماه‌های اول 175 دستگاه اتوبوس وارد حمل و نقل عمومی شد که این میزان با تعداد اتوبوس‌های وارد شده در 4 گذشته مدیریت شهری برابری می‌کند و این رویکرد ادامه خواهد داشت.

شهردار تهران با اشاره به اینکه امروزه حمل و نقل شهری مورد توجه شهروندان قرار گرفته است، گفت: ما باید شرایطی را فراهم بکنیم که استقبال شهروندان از حمل و نقل عمومی افزایش یابد تا بتوانیم شرایط بهتر یرا در پایتخت فراهم کنیم.

زاکانی گفت: در سال آینده برنامه‌ریزی شده است که تعدادی از اتوبوس‌ها و واگن‌های مترو اورهال شوند. در بخش اتوبوس اقدامات خوبی در دستور کار قرار گرفته و علاوه بر انعقاد تفاهمنامه با بخش‌های مختلف، سال آینده میزان تعداد اتوبوس‌ها را از 2205 دستگاه به 4500 دستگاه خواهیم رساند.

وی همچنین به قرارداد جدید وزارت کشور برای ورود 5 هزار دستگاه اتوبوس گازسوز اشاره کرد و ادامه داد: سهم تهران نیز در این بخش سهم خوبی‌ست و ان‌شاءالله سال آینده یک جهش جدی در حمل و نقل در بخش اتوبوس ایجاد خواهد شد.

شهردار تهران به برنامه‌ریزی شهرداری برای ارائه گزارش هر سه ماه به اعضای شورای شهر تهران اشاره کرد و گفت: طبق برنامه‌ریزی هر سه ماه گزارشی از اقدامات انجام شده ناظر به برنامه‌های شهرداری و بودجه‌ای به شورا ارائه خواهد شد.

زاکانی همچنین به بخش حمل و نقل ریلی در پایتخت اشاره کرد و افزود: ان‌شاءالله در سال آینده 7 ایستگاه جدید در پایتخت به بهره‌برداری خواهد رسید. علاوه بر اینکه برنامه‌ریزی برای اورهال کردن 50 رام قطار شامل 350 واگن در دستور کار است که اورهال کردن واگن‌ها امسال آغاز خواهد شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر 1500 واگن در بخش مترو وجود دارد که 364 واگن از رده خارج هستند ضمن اینکه ما برای 7 خط مترو نیاز به سه هزار واگن داریم تا هدو قطارها را به دو نیم دقیقه برسانیم.

چمران: مشکلات خانواده‌ آتش‌نشان‌های شهید حادثه پلاسکو همچنان برقرار است

زاکانی بودجه ۵۶ هزار میلیاردی ۱۴۰۱ تهران را ارائه کرد+جزئیات