ترجمه «علی (ع) و السنه» علامه بحرانی با حواشی افتخارزاده منتشر شد

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرنگار مهر، مرحوم سید هاشم بن سلیمان توبِلی بحرانی مشهور به علامه بحرانی که از علمای مطرح امامیه (زاده بحرین) در قرن دوازدهم هجری قمری است. او مرجع تقلید وقت شیعیان بود و بجز مسلمانان بحرین، بسیاری از شیعیان در کشورهای مختلف نیز از او تقلید می‌کردند.

او از نوادگان علامه سیدمرتضی علم الهدی است، بنابراین نسبش به امام موسی کاظم (ع) می‌رسد. علامه بحرانی شاگردان بسیاری تربیت کرد و حوزه درس گسترده‌ای داشت. علامه شیخ حر عاملی صاحب کتاب شریف «وسائل الشیعه» از جمله شاگردان اوست.

مشهورترین کتاب علامه بحرانی «البرهان فی التفسیر القرآن» است که از منابع مهم تفسیر روایی نزد شیعیان به شمار می‌آید. این کتاب و مقدمه آن نشان دهنده مشرب اخباری علامه است. به همین دلیل این چهره تابناک جهان تشیع در گردآوری احادیث هم تلاش فزاینده‌ای به خرج داد و شخصیت‌هایی چون مرحوم مقدس اردبیلی و مرحوم محمدحسن نجفی مشهور به صاحب جواهر ایشان را بسیار عادل و واجد ملکه عدالت معرفی کرده‌اند.

تلاش علمی علامه بحرانی در گردآوری حدیث منجر به کتاب‌های دیگری شد که از جمله مشهورترین آنها می‌توان به کتاب‌های «حلیة الابرار فی احوال محمد و آله الاطهار» و «علی (ع) و السنه» (در کتب قدیم از این کتاب به «مناقب امیرالمومنین (ع)» یاد شده) است. کتاب «علی (ع) و السنه» شامل گردآوری احادیثی از کتاب‌های حدیثی اهل سنت در باب فضایل حضرت امیرالمومنین امام علی بن ابیطالب (ع) است. به همین دلیل این کتاب یکی از مهم‌ترین منابع برای کسانی به شمار می‌رود که قصد مناظره با مخالفان شیعه را دارند.

علامه بحرانی در تدوین این کتاب از شرح نهج‌البلاغه ابن ابی‌الحدید، احتجاج طبرسی، مناقب خوارزمی، کفایت الطالب شافعی، کنزالعمال علی متقی، زائدالسمطین حموینی شافعی و منابع دیگر، بهره جسته است.کتاب مشتمل بر روایات، احادیث و حکایت‌هایی است که در شان و منزلت علی (ع) و جایگاه امامت و خلافت وی در اسلام نقل شده است.

تاکنون چند ترجمه از کتاب «علی (ع) و السنه» به فارسی منتشر شده است. از جمله این ترجمه‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد: «حدیث دیگران در فضائل امیر مومنان: متن و ترجمه علی (ع) و السنه» با ترجمه جواد خانی آرانی از انتشارات طوبای محبت و «علی علیه السلام از دیدگاه اهل سنت» به ترجمه سید محمدجعفر روضاتی از انتشارات مقدس اشاره کرد.

به تازگی مرکز فرهنگی انتشاراتی منیر نیز ترجمه محمد امینی از این کتاب شریف را با عنوان «سیمای حضرت علی (ع) به روایت اهل سنت» با تحقیق مرحوم نجم الدین شریف عسکری و با تعلیقاتی از سیدحسن افتخارزاده را با شمارگان هزار نسخه، ۴۸۴ صفحه و بهای ۱۵۰ هزار تومان منتشر کرده است.

این ترجمه پیشتر به سال ۱۳۷۸ با شمارگان پنج هزار نسخه و بهای ۱,۲۰۰ تومان توسط انتشارات مهام در دسترس مخاطبان قرار گرفته بود. این ترجمه را به عنوان دقیق‌ترین و فنی‌ترین ترجمه از کتاب «علی (ع) و السنه» می‌شناسند که اکنون با تعلیقات تازه و همچنین تهیه فهرست‌های دقیق، شکل مناسب‌تری به خود گرفته و خوانش و فهم آن راحت‌تر شده است. در این ترجمه متن عربی روایات نیز همراه با اعراب گذاری آنها منتشر شده است.

ترجمه «علی (ع) و السنه» علامه بحرانی با حواشی افتخارزاده منتشر شد