بنکسی برای نجات زندان اسکار وایلد دست به کار شد

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از روزنامه هنر چاپ لندن، بنکسی، هنرمند خیابانی معروف اهل انگلیس، با فروش اثری که روی دیوار زندان ریدینگ (Reading prison) کشیده از تبدیل این زندان که اسکار وایلد دو سال از عمر خود را در آن سپری کرد، به یک ساختمان مسکونی جلوگیری می‌کند.

این اثر که مارس امسال (فروردین- اردیبهشت ۱۴۰۰) خلق شد، یکی از زندانی‌ها را در حال فرار به کمک طنابی از جنس ملحفه که به یک ماشین تحریر متصل شده نشان می‌دهد. عایدی حاصل از حراج این اثر که چیزی بیش از ۱۰ میلیون پوند برآورد شده است، از خواسته شورای شهر ریدینگ برای خرید این زندان و تبدیل آن به یک مرکز هنری حمایت خواهد کرد.

اثری که بنکسی قصد فروشش را دارد در حال حاضر در نمایشگاهی در موزه و نگارخانه هنری بریستول به نمایش گذاشته شده است.

اسکار وایلد شاعر، داستان نویس و نمایشنامه نویس مشهور ایرلندی در سال ۱۸۹۵ با شکایت جان داگلاس – دوک نهم کویینزبری و پدر لرد آلفرد داگلاس- در دادگاهی به جرم اخلاقی متهم و به تحمل دو سال زندان در زندان ریدینگ محکوم شد که در بدنامی و طرد شدن از جامعه و مرگ زودرس وی دخیل بود.  

وزارت دادگستری انگلیس در اواخر سال ۲۰۱۹ این زندان تاریخی را به مزایده گذاشت. شورای شهر ریدینگ اوایل سال ۲۰۲۰ پرداخت ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار پوند را برای خرید این زندان پیشنهاد دادند اما این درخواست رد شد و پیشنهادات بالاتر مورد بررسی قرار گرفتند. حالا بنکسی به حمایت از تلاش‌ها برای تبدیل این زندان به یک مرکز هنری برآمده و در این باره می‌گوید: اسکار وایلد حامی ترکیب دو ایده متضاد برای خلق جادوست. تبدیل جایی که او را به پناهجوی هنر تبدیل کرد به یک مرکز هنری آنقدر عالی به نظر می‌رسد که باید حتما انجامش داد.

به گزارش ایرنا، بنکسی یک هنرمند خیابانی اهل بریستول انگلیس است که اگرچه تا به امروز هویت خود را از جهان مخفی کرده آثارش به قیمت میلیون‌ها پوند فروخته می‌شوند. این هنرمند انگلیسی در سال‌های اخیر در هنر خود بیش از پیش به سمت نقد سیاسی حرکت کرده و به انتقاد از موضوعات مختلف از رفتار نامناسب با پناهجویان گرفته تا خروج انگلیس از اتحادیه اروپا می‌پردازد. این هنرمند انگلیسی در کارزار هنری خود همچنین از اولویت‌های بازار بین المللی هنرهای زیبا انتقاد کرده است.   

بنکسی به دنبال شیوع کرونا، اثری را نیز در تجلیل از کادر درمان کشید که در ماه مارس (اسفند گذشته) به مزایده گذاشته شد. این اثر به قیمت ۱۶ میلیون و ۷۰۰ هزار پوند به فروش رسید و رکورد حراج‌ آثار این هنرمند در جهان را شکست. در این نقاشی که تغییردهنده بازی نام دارد، یک کودک به تصویر کشیده شده است که عروسک‌های بتمن و مرد عنکبوتی خود را به کناری انداخته و به جای آنها با عروسک یک پرستار ابرقهرمان بازی می‌کند. این نقاشی در جریان موج اول شیوع کرونا به بیمارستانی در انگلیس اهدا شد

بنکسی برای نجات زندان اسکار وایلد دست به کار شد