شکایت اریکسون از اپل به علت نقض حق اختراع

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، اریکسون به علت عدم دریافت مجوز از سوی اپل برای استفاده از فناوری های انحصاری نسل پنجم این شرکت در گوشی های آیفون شکایت کرده است.

ابتدا دو شرکت برای توافق در این زمینه با یکدیگر مذاکره کردند. ولی شکست مذاکرات موجب شد هر دو طرف از یکدیگر شکایت کرده و اختلافاتشان را از طریق دادگاه پیگیری کنند. مذاکرات دو طرف بر سر تمدید یک مجوز هفت ساله برای استفاده از حق اختراع های مخابراتی اریکسون بود که برای اولین بار در سال 2015 منعقد شده بود.

اریکسون ابتدا در ماه اکتبر شکایت کرد و مدعی شد اپل در تلاش است تا نرخ حق امتیاز پرداختی را به طور نامناسب کاهش دهد. در مقابل این شرکت سازنده آیفون در ماه دسامبر شکایتی را تنظیم کرد و طرف سوئدی را متهم به استفاده از “تاکتیک های قلدرمابانه” برای تمدید توافق قبلی کرد.

دعواهای حقوقی مربوط به ثبت اختراع در بین شرکت های فناوری بسیار رایج است، زیرا درآمد ناشی از پیروزی در این منازعات می تواند در طول مدت قرارداد به مقادیر قابل توجهی برسد. شرکت هایی مانند اریکسون برای هر گوشی نسل پنجم بین 2.5 تا 5 دلار به دست خواهند آورد.این شرکت سوئدی هر سال حدود 5 میلیارد دلار در حوزه تحقیقات سرمایه گذاری کرده و دارای بیش از 57000 حق ثبت اختراع است و درآمد ناشی از اعطای مجوز استفاده از اختراعات مذکور آن تقریباً یک سوم سود عملیاتی آن را تشکیل می دهد.


شکایت اریکسون از اپل به علت نقض حق اختراع