رسیدگی به تمامی اختلافات علمی و فناوری شرکت ها

باشگاه خبرنگاران جوان :

باشگاه خبرنگاران جوان _ مهدی الیاسی گفت: قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان سال ۸۲ در مجلس شورای اسلامی مصوب و طی ۱۰ سال به صورت مستمر و با حمایت‌های رهبر انقلاب و معاونت علمی رئیس جمهور، نزدیک به صد درصد اجرایی شده است. بعد از دو سال و شروع دوره مجلس جدید، تلاش شد که در ۳ حوزه، ظرفیت‌های قانونی و رشد شرکت‌های دانش بنیان را افزایش دهیم. تعداد شرکت‌های دانش بنیان در حال حاضر به ۶ هزار و ۷۰۰ شرکت رسیده و بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان به آن‌ها بودجه تخصیص داده شده است که تمامی آن‌ها نیاز به فضای کسب و کار قوی‌تر و حمایت‌های بیشتر دارد.

او می‌گوید با وجود تعداد زیاد شرکت‌های دانش بنیان در کشور اختلافات زیاد اعم از مالی و زمینه‌های علمی بین آن‌ها اتفاق می‌افتد که رسیدگی به مشکلات آن‌ها نیاز به راه اندازی یک شعبه در قوه قضاییه دارد. با افزایش مشکلات و شکایات شرکت‌های استارت آپ پرونده‌های زیادی در دادگاه وجود دارد که رسیدگی به تمامی آن‌ها بسیار زمان بر است و باعث اختلال در روند فعالیت این شرکت‌ها می‌شود.

به گفته او طی هفته گذشته مجلس شورای اسلامی، قوه قضاییه را مکلف کرده است که به منظور رسیدگی به کلیه اختلافات در زمینه‌های علمی و فناوری مابین اشخاص، اعم از حقیقی و حقوقی، با اشخاص حقیقی و حقوقی دانش بنیان، فناور و نخبگان، شعبه یا شعب تخصصی در شورا‌های حل اختلاف و دادگاهها، تشکیل دهد. شعب تخصصی موضوع این ماده می‌تواند بین طرفین سازش ایجاد کند و یا در صورت توافق طرفین، پرونده را جهت رسیدگی به داوری ارجاع دهند. دستورالعمل نحوه تشکیل شعب مذکور، ظرف حداکثر شش ماه پس از ابلاغ این قانون، توسط رئیس قوه قضائیه ابلاغ می‌شود.

با راه اندازی این شعب در قوه قضاییه شرکت‌های بزرگ به خصوص شرکت‌هایی که در حوزه تکنولوژی پیشرفته فعالیت می‌کنند، می‌توانند با  راه کار‌های مناسبی که به آن‌ها توسط کارشناسان مربوطه مشاوره داده می‌شود از برخی مشکلات آن‌ها کاسته شود.

رسیدگی به تمامی اختلافات علمی و فناوری شرکت ها