چین به طور مصنوعی آب و هوایش را پاک کرد!

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین، این جدیدترین نمونه از تلاش‌ها برای آبی کردن آسمان به شمار می‌آید.

طبق تحقیقی که دانشگاه تسینگهوا منتشر کرده، مقامات آب و هوایی چین در سال جاری میلادی موفق شدند قبل از برگزاری یک رویداد ملی وضعیت آب و هوای این کشور را کنترل کنند.

روز یکم جولای جشنی در این کشور برگزار شد که ده‌ها هزار نفر در آن شرکت کردند. اکنون تحقیق مذکور نشان می‌دهد شب قبل از برگزاری مراسم یک عملیات وسیع باروری ابرها انجام شد تا آسمان صاف شود و آلودگی هوا کاهش یابد.

دولت چین یکی از طرفداران پرو پا قرص فناوری باروری ابرها است و از المپیک ۲۰۰۸ میلادی تاکنون میلیاردها دلار برای ایجاد تغییر در آب و هوا جهت حفاظت از مناطق کشاورزی یا رویدادهای مختلف صرف کرده است.

باروری ابرها روشی است که طی آن مواد شیمیایی مانند ذرات بسیار کوچک یدید نقره به ابرها افزوده می‌شوند. درنتیجه این روند قطرات آب اطراف ذرات جمع می شوند و احتمال بارش بیشتر می‌شود.

تحقیق مذکور در نشریهEnvironmental Science journal منتشر شده است. طبق یافته‌های این پژوهش یک عملیات دوساعته باروری ابرها شب قبل از برگزاری مراسم صدمین سالگرد حزب کمونیست چین انجام شد و ساکنان مناطق نزدیک کوهستان موشک‌هایی را رصد کردند که به آسمان پرتاب شده بود. این موشک‌ها حامل ذرات یودین نقره بودند.

به گفته محققان بارش مصنوعی حاصل از این فرایند سبب شد سطح آلاینده‌های PM 2.۵ بیش از دو سوم کاهش یابد. درنتیجه این فرایند شاخص کیفیت هوا از «معمولی» به «خوب» رسید.

سال گذشته دولت چین برنامه‌های خود را برای گسترش برنامه آزمایشی اصلاح وضعیت آب و هوا در منطقه‌ای به مساحت ۵.۵ میلیون کیلومتر مربع اعلام کرد. این منطقه با بارش باران یا برف مصنوعی روبرو می‌شود. این کشور قصد دارد تا ۲۰۲۵ میلادی یک سیستم اصلاح آب و هوا را توسعه دهد.

https://dailies.ir/06/12/2021/%da%86%db%8c%d9%86-%d8%a8%d9%87-%d8%b7%d9%88%d8%b1-%d9%85%d8%b5%d9%86%d9%88%d8%b9%db%8c-%d8%a2%d8%a8-%d9%88-%d9%87%d9%88%d8%a7%db%8c%d8%b4-%d8%b1%d8%a7-%d9%be%d8%a7%da%a9-%da%a9%d8%b1%d8%af/