تاکید بر گسترش روابط ایران و عراق در زمینه اقتصادی و تجاری

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، فواد حسین عصر پنجشنبه بعد از دیدار با وزیر امور خارجه کشورمان در نشست مشترک مطبوعاتی در جمع خبرنگاران افزود: امروز افتخار دیدار با رئیس جمهور سید ابراهیم رییسی را داشتیم. همچنین دیدارهای متعددی با مسئولین ایرانی در همه زمینه‌ها داشتیم. در نشست امروز بر گسترش روابط بین ایران و عراق به خصوص در رابطه با مسائل اقتصادی و تجاری تاکید کردیم.

وی ادامه داد: همچنین در رابطه با پروژه‌های مختلفی که مرتبط با روابط دو جانبه بود صحبت کردیم. این فرصت خوبی بود که در رابطه با منطقه و به خصوص اوضاع امنیتی در عراق که مرتبط با منطقه است، صحبت کنیم؛ همچنان که اوضاع امنیتی ایران هم با منطقه در ارتباط است.

وزیر امورخارجه عراق گفت: در رابطه با روابط ایران و آذربایجان و سفر اخیر وزیر خارجه ایران به پاکستان و گفتگوهایی که در رابطه با اوضاع افغانستان و تحولاتی که در آن کشور صورت گرفته، صحبت کردیم. همچنین در رابطه با روابط عراق و آمریکا و توافقی که برای خروج نیروهای نظامی آمریکایی از عراق هم صحبت کردیم.

حسین افزود: در رابطه با گفتگوهای هسته‌ای ایران صحبت کردیم و امیدواریم که در آینده نیز این گفتگوها بین ایران و کشورهای ۴+۱ ادامه داشته باشد. همچنین درباره رابطه ایران و آمریکا در آینده صحبت کردیم.

وی ادامه داد: برای ما روابط ایران با کشورهای همسایه عراق مهم است. کشور عراق نقش مهمی در حمایت از گفتگوهای بین عربستان و ایران داشت. امیدواریم که دور پنجم مذاکرات بین دو طرف صورت گیرد.

وزیر امورخارجه عراق گفت: اینجا هستیم تا بر روابط بین دو کشور از لحاظ تاریخی، دینی، فرهنگی، جغرافیایی و اقتصادی تاکید کنیم.

وی در پاسخ سوالی درباره شهادت سردار سلیمانی گفت: دررابطه با شهادت دو رهبر ما سردار سلیمانی و ابوالمهدی مهندس از همان ابتدا کمیته های مختلفی در رابطه با شهادت آنها تشکیل شد. برخی پرونده ها در این کمیته ها به پایان رسیده و برخی دیگر از پرونده ها همچنان باز است و ادامه دارد. این یک مساله قضایی و حقوقی است و دستگاه قضایی عراق با ایران در این رابطه همکاری می کند و همچنان این همکاری ادامه دارد. 

حسین تاکید کرد: کمیته مشترک قضایی بین دو کشور به دنبال این است که در این زمینه به نتیجه مطلوب برسند و جزییات این مساله را که برای ملت ایران و عراق مهم است روشن شود. 

وی در مورد خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق گفت: ما در دور چهارم گفتگوی استراتژیکی که با آمریکا در واشنگتن داشتیم درباره خروج نیروهای نظامی آنها به توافق دوجانبه رسیدیم که تا پایان سال این امر اجرایی شود. طبق اطلاعاتی که داریم نیروهای آمریکایی از عراق خارج شدند. در رابطه با حضور نیروهای مستشاری آمریکایی در راستای توافق دو کشور هم صحبت کردیم.

وزیر امورخارجه عراق تاکید کرد: نیروهای نظامی آمریکایی در عراق حضور نخواهند داشت و صرفا نیروهای مستشاری و مربیان آمریکایی در عراق حضور خواهند داشت. 

وی با قدردانی از عربستان و تمام طرف هایی که زمینه انتقال سفیر ایران در یمن را که بیمار بود فراهم کردند، اظهار داشت: دولت عراق برای  انتقال سفیر ایران تلاش فراوانی کرد و به خصوص نخست وزیر عراق الکاظمی سعی کرد در این زمینه با طرف سعودی ارتباط برقرار کند. 

وزیر امور خارجه عراق که امروز در صدر هیاتی وارد تهران شده است، در محل وزارت خارجه مورد استقبال حسین امیرعبداللهیان قرار گرفت.

ادامه دارد…

تاکید بر گسترش روابط ایران و عراق در زمینه اقتصادی و تجاری