فراگنر نقش مهمی در معرفی فرهنگ و تاریخ ایران به جامعه علمی اروپا داشت

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا، سعید خطیب زاده روز جمعه در صفحه کاربری خود در اینستاگرام با تسلیت درگذشت پروفسور برت فراگنر، ایران‌شناس بزرگ معاصر و بنیانگذار موسسه ایران‌شناسی اتریش به جامعه علمی و ایران‌شناسان و همه ایران‌دوستان، نوشت: حدود سه سال قبل، زمانی که مدیر کل دفتر مطالعات وزارت امورخارجه بودم در وین ملاقاتش کردم. شخصیتی فرهنگی، عالم و دوست داشتنی که آنچنان دلداده فرهنگ و تمدن ایران بود که ایران را وطن دوم خود می‌نماید.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه پروفسور فراگنر از بزرگترین ایران شناسان معاصر بودند که که نزدیک به ۶ دهه از عمر خود را وقف شناخت و معرفی تاریخ، فرهنگ و ادبیات ایران کرد، افزود: پروفسور فراگنر نقش مهمی در معرفی فرهنگ و تاریخ ایران و زبان فارسی به جامعه علمی اروپا و به‌ویژه در کشورهای آلمانی‌زبان داشتند و با نگارش آثار متعدد علمی نظیر «خاطرات نویسی ایرانیان» و فعالیت‌های سترگ خود تأثیری ماندگار بر سپهر ایران شناسی جهان به جا گذاشت و به همین دلیل، جایگاه ویژه و محبوبی در ایران و در میان ایرانیان دارد.

خطیب زاده گفت: پرفسور فراگنر در جامعه علمی و دانشگاهی ایران چهره ای شناخته شده‌ای بودند و در سال ۱۳۸۸ جایزه بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار را به پاس ترویج فرهنگ و تاریخ ایران دریافت کردند و در سال ۱۳۸۳ نیز منتخب چهارمین همایش چهره‌های ماندگار ایران شدند.  نام و یادش گرامی باد.

به گزارش ایرنا،  صفحه توییتر انستیتوی ایران‌شناسی فرهنگستان علوم اتریش روز گذشته از  درگذشت برت فراگنر در ۸۰ سالگی خبر داد و نوشت: «ما یک محقق برجسته، روشنفکری ژرف‌اندیش، استادی سخاوتمند و یک دوست را از دست دادیم». فراگنر از سال ۲۰۰۳ و به مدت هفت سال ریاست این انستیتو را برعهده داشت.

فراگنر نقش مهمی در معرفی فرهنگ و تاریخ ایران به جامعه علمی اروپا داشت