مذاکرات وین؛ پافشاری ایران و عقب‌نشینی آشکار اروپا از اخلال‌گری

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز جمعه ایرنا در آغاز این دور از مذاکرات کشورهای حاضر در گفت و گوها نسبت به دور قبل ارزیابی مثبت تری از نشست های برگزار شده دارند؛ به ویژه آنکه پیشنهادات ایران در راستای رسیدن به یک توافق جامع و عملیاتی به طور کامل برای تمامی تیم های شرکت کننده تشریح و ابهامات در مسیر رفع شدن قرار گرفته است.

به گفته اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات، در نشست ابتدایی دور دوم، «برخی ابهامات مهم در گفت وگوی تیم های مذاکره کننده حل و شده و مذاکرات رو به جلو ارزیابی می شود»

بر اساس اخبار موجود، فضای مذاکرات طی روزگذشته از فضای منفی رسانه‌ای و تلاش ها برای فشار به ایران تا حدی فاصله گرفته و طرف‌های اروپای مذکرات با بررسی پیشنهادات ایران در پایتخت های خود، در این دور با نگاه واقع‌بینانه‌تری پای به وین گذاشته اند.

 این در حالی است که برخی اعضای تیم مذاکره کننده، پافشاری ایران روی مطالبات گنجانده شده در پیش نویس کشورمان که مبتنی بر برجام و توافقات پیشین است را دلیل اصلی، قرار گرفتن اروپا در مسیر واقع بینانه تر نسبت به گفت وگوها می دانند.

با همین رویکرد طرف های مذاکره کننده در حال آغاز کار بر روی متون پیشنهادی ایران هستند تا نقاط اختلافی بررسی و نتیجه مطلوبی از این دور مذاکرات کسب شود.

طرف ایرانی نیز تاکید دارد که تا هر زمان که لازم باشد حاضر است برای کسب توافق مطلوب در وین بماند؛ پیشنهادی که طرف های دیگر از جمله روسیه و چین از آن استقبال کرده و آنرا نشانه جدی بودن ایران در دستیابی به توافق عنوان کردند.

عقب نشینی کشورهای اروپایی از برخی اخلال آفرینی های مشهود در مذاکرات که هفته گذشته فضای گفت وگوها را تحت شعاع قرار داده بود، نشان می دهد که تیم ایرانی با درک صحیح شرایط و فشارهای آمریکا به برخی طرف های مذاکره،  با پافشاری بر پیشنهادات منطقی مبتنی بر برجام، مسیر درستی را برای رسیدن به توافق طی کرده است.

مذاکرات وین؛ پافشاری ایران و عقب‌نشینی آشکار اروپا از اخلال‌گری