قالیباف: مساله فلسطین مهم‌ترین اولویت جهان اسلام است

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز جمعه ایرنا از اداره کل اخبار و رسانه‌های گروهی مجلس شورای اسلامی، «محمدباقر قالیباف» در شانزدهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (PUIC) با موضوعات محوری فلسطین، مهاجرت و افغانستان سخنرانی کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی در سخنان خود با بیان اینکه کشورهای اسلامی در دهه‌های اخیر به مدد تلاش های ملی برای توسعه در ابعاد گوناگون حیات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی، حرکت نوینی را آغاز کرده‌اند، گفت: اما این تحول تدریجی، زمانی آینده نویدبخشی را  برای جهان اسلام رقم خواهد زد که همه ملت‌های مسلمان با وحدت حولِ ارزش‌های مشترک اسلامی، برای حل مشکلاتِ جهانِ اسلام توان‌ها را هم افزا کنند. 

وی افزود: پارلمان‌ها، به عنوان نمایندگان مردم، در همگرایی ملت‌های مسلمان  وظیفه اصلی را برعهده دارند. در حالی که می‌دانیم  وحدت و انسجام درمان دردهای امت اسلامی است. در مقابل حرکت‌هایِ وحدت گرا، مخالفان فرهنگ اسلامی، از رژیم صهیونیستی تا دولت مستکبر آمریکا با تمرکز بر اختلاف نظر مسلمانان در موضوعات غیراصلی، تفرقه بین مسلمانان را دامن می زنند تا از رهگذر این افتراق،  نفوذ خود را بسط دهند.

رییس قوه مققنه جمهوری اسلامی ایران اتحاد، همگرایی و مشارکت میان مسلمانان را مهم‌ترین موضوع راهبردی جهان اسلام عنوان کرد و اظهار داشت: این مهم باید مورد عنایت ویژه اتحادیه بین‌المجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی قرار داشته باشد.  همچنانکه بر اساس آیه شریفه  «إِنَّ هٰذِهِ أُمَّتُکُم أُمَّةً واحِدَةً  وَأَنا رَبُّکُم فَاعبُدونِ» خدای تعالی همه مسلمانان جهان را  به انسجام و برادری حول فرامین الهی فراخوانده است.

مساله فلسطین مهم ترین اولویت جهان اسلام است

قالیباف با تاکید بر اینکه مساله فلسطین مهم‌ترین اولویت جهان اسلام است، بیان کرد: بیش از هفت دهه است که دنیا نظاره گر سیاست‌ها و اقدامات وحشیانه رژیم صهیونیستی در نقض بنیادین حقوق بشر و کرامت مردم فلسطین است. یورش صهیونیست‌ها به سرزمین فلسطین، نه هجوم یک قبیله به قبیله‌ای دیگر یا تجاوز کشوری به کشور دیگر بود، بلکه به شهادت تاریخ آنچه در سه دهه ابتدایی به وجود آمدن این رژیم، می بینیم، تلاشی گسترده و برنامه ریزی شده با حمایت استکبار برای تسخیر کل فلسطین  و نابودسازی موجودیت ملت فلسطین  و براندازی نسل آنان بوده است. درست مانند همان کاری که غربی‌ها در ابتدای آشنایی خود با قاره های آمریکا و استرالیا کردند.

وی ادامه داد: بررسی دقیق رفتار صهیونیست‌ها و حامیان انگلیسی آنان، که پیش از آن تجربه نسل کشی و از بین بردن بومیان را در قاره آمریکا و استرالیا داشتند، نشان می‌دهد در فلسطین نیز برنامه‌ای مشابه در دست اجرا بود. اما صهیونیست‌ها علیرغم اینکه همراهی جریان قدرت در اکثریت کشورهای غربی در این پروژه را با خود داشتند، در نیل به هدف نهایی آن ناکام ماندند.

رییس مجلس شورای اسلامی دلیل ناکامی صهیونیست‌ها در اهداف خود را مقاومت حماسی ملت فلسطین دانست و اضافه کرد: مگر نه این است که اکنون حدود هفت میلیون فلسطینی در داخل این سرزمین و حدود هفت میلیون دیگر در خارج از سرزمین فلسطین با حفظ هویت فلسطینی خود زندگی می‌کنند؟ مگر نه این است که رژیم صهیونیستی ناگریز، روند گسترش خود را متوقف ساخته و با عقب نشینی تدریجی اینک دیوار بر گرد خود می‌کشد تا از هجوم مقاومت ملت فلسطین امان یابد؟

قالیباف با تاکید بر اینکه مقاومت، پروژه شبکه صهیونیسم را ناکام گذاشت و سبب آغاز روند عقب نشینی آنان شده است، افزود: مقاومت، فرهنگ مرگ نیست بلکه فرهنگ زندگی است. اما، برای زندگی با عزت باید مبارزه کرد. ملت فلسطین از زمانی که فرهنگ مقاومت را انتخاب کرد، نه تنها از اذهان پاک نشد بلکه الهام بخش آزادیخواهان جهان شد و با دفاع خود از قبله اول ما، خود را بین مسلمانان، عزیز کرد.

رییس قوه مقننه جمهوری اسلامی ایران، مقاومت را دلیلی بر ذلیل و منفور شدن صهیونیست‌ها در خود غرب برشمرد و گفت: نگاهی به حامیان فلسطین در خیابان‌های اروپا و آمریکا بیاندازید. ملت فلسطین سرنوشتی را که برایش طراحی کرده بودند با مقاومت تغییر داد. ادامه مسیر مقاومت، نابودی رژیم صهیونیستی است. هر چند عده‌ای از سر استیصال سخن از سازش و صلح با رژیم صهیونیستی می‌گویند اما رژیم صهیونیستی در قوس نزول خود قرار دارد و خواسته و یا ناخواسته نباید به دوران حیات این رژیم بیافزایند.

پیروزی نهایی مقاومت با قطع سازش با اشغالگران  میسر است

وی شرط پیروزی نهایی را قطع خط شوم سازش با اشغالگران و یاری همه جانبه فلسطینیان در استمرار این مقاومت برای آزادی قدس شریف بیان کرد و افزود: «إِنَّا لَنَنْصُرُ رُسُلَنا  وَ الَّذِینَ آمَنُوا فِی الْحَیاةِ الدُّنْیا  وَ یَوْمَ یَقُومُ الْأَشْهاد» و در این دوران بی دلیل نیست که دولت‌های غربی و آمریکا حمایت آشکار خود از رژیم صهیونیستی و اتخاذ سیاست جانبدارانه در قضیه فلسطین را تشدید کرده‌اند. چنانکه تصمیم غلط اخیر دولت انگلیس  علیه جنبش جهادی حماس  بار دیگر حقیقت جانبداری از این رژیم کودک کش را بیش از پیش اثبات کرد.

وضعیت امروز افغانستان بحرانی است

قالیباف با اشاره به موضوع افغانستان به عنوان یکی از دغدغه‌های جدی امت اسلامی تصریح کرد: وضعیت افغانستان با گذشت بیست سال از حضور مخرب نیروهای خارجی، بحرانی است و این وخامت اوضاع، میراث اشغالگران برای مردم رنجور و ستمدیده افغانستان است. بر این اساس کشورهای اسلامی باید با اتخاذ رویکردی جمعی، جدیت لازم برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان را به صورت فوری، در دستور کار خود قرار دهند.

وی با تاکید بر اینکه با خروج اشغالگران، نباید امنیت و حقوق اولیه مردم افغانستان دچار خطر شود، گفت: یکی از نگرانی‌های جدی که باید مورد توجه همگان باشد، خیزش داعش در افغانستان است که علاوه بر امنیت، وحدت ملی و مذهبی افغانستان را نشانه رفته و با اقدامات تروریستی علیه مردم عادی، درصدد هستند تا جنگ داخلی و مذهبی را در افغانستان شعله ور کند.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: نسبت به تلاش‌ها برای بی‌ثبات‌سازی افغانستان در بلند مدت  هشدار می‌دهیم. افغانها برادران تاریخی و فرهنگی ما هستند  که می‌خواهند استقلال خود را بازیابی کنند. ولی آمریکا  به دنبال بی‌ثباتی بلند مدت در این کشور است. جمهوری اسلامی ایران به مسوولیت خود در قبال مردم افغانستان عمل خواهد کرد ولی هوشیاری کل جهان اسلام  در این‌باره ضرورت دارد.

قالیباف ادامه داد: آنچه می‌تواند منجر به ثبات در افغانستان شود و اوضاع این کشور را به سمت بهبود ببرد، تشکیل یک دولت فراگیر و مشارکتی در جهت تامین حقوق همه مردم این کشور  اعم از مرد و زن، پشتون، تاجیک هَزارَه و ازبک است.

کشورهای اسلامی از نفوذ خود برای کمک به مردم افغانستان استفاده کنند

وی با اشاره به ورود هزاران آواره افغان به ایران گفت: در شرایط فعلی این موضوع بخش های مختلف کشورمان را درگیر کرده است. جمهوری اسلامی ایران  برای چندین دهه ثابت کرده که حامی و میزبان شایسته‌ای برای مردم عزیز افغانستان است و در حد توان، امکانات معیشتی، بهداشتی و آموزشی را برای بیش از ۳ و نیم میلیون پناهجوی افغان فراهم آورده است. لیکن به دلیل تحریم‌های ظالمانه‌ اعمال شده علیه کشورمان، ظرفیت‌های اقتصادی موجود  جوابگویی به نیازهای فزاینده را مشکل کرده است.

رییس قوه مقننه با تاکید بر اینکه ایران به حمایت خود از برادران و خواهران افغان با هدف کاهش آلام آنها ادامه می دهد، عنوان کرد: اما مدیریت و حل این بحران نیازمند اراده، اقدام و سرمایه گذاری همه کشورها به ویژه کشورهای اسلامی است. لازم است نهادهای بین المللی و کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای کمک‌های سریع، مکفی و مستمر خود را به کشورهای میزبان آوارگان افغان اختصاص داده و به مدیریت جمعی ابعاد انسانی این تحولات کمک نمایند. 

قالیباف تصریح کرد: از کشورهای اسلامی انتظار داریم از نفوذ خود در نهادهای بین المللی به منظور ترغیب کشورها و نهادها به ارائه کمک‌های مالی برای ساماندهی سیل مهاجرین استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم این نشست بتواند نقش مهم خود را در تحکیم، همبستگی و اتحاد میان ملت‌های مسلمان در راستای آزادی کامل سرزمین‌های اشغالی فلسطین و تشکیل یک دولت مستقل فلسطینی در سراسر سرزمین‌های اشغالی به مرکزیت قدس شریف ایفا کرده و گامی موثر در کاهش مشکلات  و آلام برادران افغانستانی ما باشد.

قالیباف: مساله فلسطین مهم‌ترین اولویت جهان اسلام است