نائب رئیس کمیسیون امنیت : خروج مفتضحانه آمریکا از عراق و افغانستان نتیجه ترور سردار سلیمانی بود

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا از خانه ملت، نشست هم اندیشی و مطالبه گری حقوقی و بین المللی از طریق دیپلماسی پارلمانی و بررسی ابعاد حقوقی ترور شهید حاج قاسم سلیمانی صبح امروز(دوشنبه، ۱۳ دی ماه) در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

عزیزی: خروج مفتضحانه آمریکا از افغانستان و عراق یکی از نتایج ترور شهید سلیمانی بود

ابراهیم عزیزی نیز در این نشست با تأکید بر اینکه کار کردن در مورد روش، بینش و منش شهید سلیمانی می تواند مکتب سردار را زنده نگاه دارد، گفت: شهید سلیمانی اهل تدبیر بود و همه اقدامات خود را از روی عقلانیت انجام می داد که این موضوع از دوران دفاع مقدس شکل گرفته بود. او زمانی که به قرارگاه قدس شرق کشور وارد شد، غائله های زیادی را خاموش کرد.

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شهید سلیمانی در جبهه مقاومت و در دوران فرماندهی نیروی قدس، اوج تدبیر را به کار برد، اظهار داشت: اگر امروز انصارالله یمن یکی از قدرت های بزرگ منطقه ای و کابوس برخی از کشورهای منطقه است و اگر امروز در عراق، سوریه، ساحل مدیترانه و قلب بالکان اعتقادات عمیق به جبهه مقاومت را شاهدیم به دلیل تدابیر شهید سلیمانی بوده است.

وی همچنین با اشاره به تکلیف گرایی شهید سلیمانی یادآور شد: ایشان به دنبال شنیدن تعریف و تمجید از دیگران نبود بلکه عاشق گمنامی بود و نشان در بی نشانی داشت و عمل گرا بود. آنچه شهید سلیمانی را از سایرین متمایز می کرد توکل کامل او به خداوند در تمامی امور بود و اگر ایشان امروز جاودانه است به دلیل تکلیف و توکل اوست.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به وظایف و مسئولیت دولت، مجلس و قوه قضائیه در قبال پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی گفت: امروز جبهه مقاومت انتظار دارد ببینید ما چگونه حق او را می گیریم. انتقام واقعی ، شکست آمریکا در همه صحنه ها است که زمزمه های فرار مفتضحانه آنها از عراق بعد از فرار از افغانستان شنیده می‌شود.

وی افزود: شکست آمریکا در صحنه های سیاسی و نظامی از یک سو و اتحاد و وحدت و به باور رساندن جبهه مقاومت جهت غلبه بر نظام سلطه از سوی دیگر از اهداف مهم شهید سلیمانی بود. برخورد قاطع با قاتلان شهید سلیمانی اعم از عاملان و آمران آن، از مهم ترین وظایف ما است. آن ها باید گرفتار عقوبت اقدام جنایتکارانه خود شوند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: تمام پیشنهادات مطرح شده برای پیگیری حقوقی پرونده ترور شهید سلیمانی در مجامع و محاکم بین المللی را دریافت کرده ایم و تا آخرین نفس آن را ادامه می دهیم تا به نتیجه برسیم.

الهیان: پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی تا پذیرش آن از سوی جامعه جهانی به عنوان یک جنایت بین‌المللی

زهره الهیان در این نشست ضمن تسلیت ایام فاطمیه و سالروز شهادت شهید سلیمانی و تشکر از بسیج قوه مقننه برای برگزاری این نشست، گفت: شهید سلیمانی مظهر رأفت و عطوفت اسلامی بود که به شدت با کفار جنگید و اجازه نداد بی‌گناهان قربانی جنایات آمریکا و رژیم صهیونیستی شوند. ترور سردار یک علامت سوال را در ذهن همه افرادی که برای حقوق بشر مبارزه می کنند، قرار داد، عاملان این ترور ناجوانمردانه باید پاسخگو باشند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه جهاد و مبارزه با اتکا به خداوند از سوی شهید سلیمانی آغاز شد، عنوان کرد: شهید سلیمانی در نامه ای به دختر خود نوشت که «۳۰ سال است خواب به چشم ندارم» و اشاره کرده‌اند که «اسلحه به دست نگرفتم تا آدم‌ها را بکشم بلکه این کار را می کنم تا خون بیگناهان ریخته نشود».

وی افزود: چتر رأفت او بر همه قومیت‌ها گسترده بود و شیعه و سنی، مسلمان و مسیحی نمی شناخت بلکه مدافع انسان‌ها بود و خلق خداوند را مظهر خلق جهان می دید و از این جهت به همه مظاهر خلقت، عشق می ورزید؛ شهید سلیمانی چگونه زیستن را به ما آموخت.

الهیان با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره شهید سلیمانی گفت: ایشان ملی‌ترین و امتی‌ترین فرد در جهان اسلام بود که امروز نشست ما نیز برای همین موضوع است که جهاد تبیین را آغاز کنیم و برای ملت‌ها، زوایای مختلف زندگانی و منش شهید سلیمانی را بازگو کنیم که او چگونه زیست و چه اندیشه ای را در سر می پروراند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه ترور شهید سلیمانی نماد استیصال و عجز آمریکا است، عنوان کرد: دشمنان نیز در برابر او تعظیم می کردند. اوباما در جایی می گوید شهید سلیمانی دشمن قابل احترام من است، لذا جنبه های شخصیتی سردار که مدافع حقوق ملت ها است، باعث شده دشمنان نیز در برابر او تعظیم کنند.

وی با بیان اینکه سردار سلیمانی رویکرد مردمی داشت، یادآور شد: هرجا قدم گذاشت تلاش کرد مشکلات با دست مردم و جوانان حل شود و این همان چیزی است که در گام دوم انقلاب نیاز داریم که رهبری نیز اعتماد به جوانان و امید به آینده را در این باب بیان فرمودند و شهید سلیمانی به آنها عمل می کرد.

الهیان  با بیان اینکه نخستین جلسه کمیته حقوق بشر مجلس یازدهم نیز درباره پیگیری ابعاد حقوقی پرونده ترور شهید سلیمانی بود، گفت: در هر جلسه نمایندگانی از سپاه، ستاد حقوق بشر، قوه قضائیه، وزارت دادگستری و سایر سازمان های مرتبط داشته ایم و مکاتباتی با شخص رئیس جمهور و ستاد حقوق بشر نیز داشته ایم.

عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: آنچه مبرهن است این است که سازمان های حقوقی بین المللی به دنبال احقاق این حق نیستند اما این چیزی از وظایف ما کم نمی کند. شاهد تلاش های بسیاری در دستگاه های مربوطه هستیم و کارگروهی در قوه قضائیه تشکیل شده و کمیسیون مشترک میان ایران و عراق شکل گرفته و مستنداتی بالغ بر ۳۰۰ صفحه آماده شده که ۲ هزار صفحه ضمیمه داشته لذا دستگاه ها پیگیر هستند.

وی ادامه داد: جلسه ای با امیرعبداللهیان داشتیم و از وی خواستیم با توجه به اینکه یار دیرین شهید سلیمانی هستند، با این پرونده دیپلماتیک عمل نکرده و انقلابی عمل کنید که البته در بخش هایی ملاحظاتی صورت می گیرد که باید به صورت قاطع برخورد شود.

الهیان اضافه کرد: از سوی دیگر انتظار داریم، پژوهشکده ها، دانشگاهیان، بسیج حقوقدانان و سایر سازمان های مردم نهاد و دولتی در این خصوص اقداماتی انجام دهند. امروز خانواده شهید و مردمی که از این جنایت، قلبی جریحه دار دارند، پیگیر این موضوع هستند.

رئیس کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: باید این مسیر آنقدر ادامه یابد و پیگیری شود تا جامعه بین المللی بپذیرد که ابعاد آن یک جنایت بین المللی است و باید با خاطیان آن برخورد صورت گیرد. به ۵ کشور برای پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی نیابت داده شده است.

محبی: در پرونده ترور شهید سلیمانی باید علیه آمریکا جرم انگاری کنیم

محسن محبی نماینده سابق دولت در دادگاه لاهه نیز در این نشست درباره ابعاد شهادت حاج قاسم سلیمانی و روند این پیامد، گفت: در آذر ۹۸ اعتراضات سطح عراق به دلیل مسائل معیشتی افزایش یافت و عده ای از شیاطین در این میان شعار خروج ایران از عراق را می دادند و در دی ماه  نیز به کنسولگری های ایران در کربلا و نجف حمله کردند.

وی افزود: در آن زمان ترامپ توییتی بر این مبنا کرد که ملیون عراق نمی خواهند تحت سلطه ایران باشند و اکنون نوبت شماست. بعد از این حمله‌ای از سوی برخی گروه‌ها نسبت به نظامیان و حشدالشعبی عراق صورت گرفت و تعداد زیادی کشته شدند بعد از آن حمله دیگری به سفارت آمریکا در بغداد شد که ترامپ در توئیتی ایران را مسئول آن دانست و گفت که ایران بهای گزافی خواهد داد و این یک هشدار نبوده و یک تهدید است.

رئیس سابق مرکز امور حقوقی و بین الملل ریاست جمهوری در ادامه با بیان اینکه آمریکایی ها برای این اقدام خود مبنی بر ترور شهید سلیمانی ۳ توجیه آورده بودند، یادآور شد: آنها بیانیه ای صادر کردند که این اقدام دفاع قاطع برای ارعاب ایران بوده و هست و حتی ترامپ توئیت کرد که این اقدام باید سال‌ها پیش انجام می شد.

وی ادامه داد: آنها از اقدام جنایتکارانه خود تحت عنوان دفاع‌ مشروع یاد کردند در حالی که طبق قوانین بین المللی دفاع مشروع صرفا باید در برابر حمله نظامی صورت گیرد و متناسب با آن باشد که هیچ کدام از این ها نبود. آمریکا مدعی بود این اقدام یک اقدام پیشگیرانه بود به این معنا که ایران دارای سلاح های کشتارجمعی است و باید جلوی آن گرفته شود و از سوی دیگر آن را دفاعی پیش‌‍‌دستانه عنوان کرد در حالی که این نوع دفاع در برابر حمله نظامی قریب الوقوع صورت می گیرد اما هیچ کدام از اینها نبود.

محبی همچنین تصریح کرد: بهانه دیگر آنها، جنگ علیه تروریسم بود چرا که آنها سپاه را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند اما برای توجیه آن باید اثبات می‌کردند که حاج قاسم با القاعده همکاری می کند که هیچگاه نتوانستند.

نماینده سابق دولت در دادگاه لاهه در ادامه به بیان راهکارهایی در خصوص پیگیری حقوقی این موضوع اشاره و بیان کرد: استفاده از کنوانسیون ۱۹۷۳ برای حمایت از شخصیت های جهانی یکی از این راهکارها است چرا که ایران، عراق و آمریکا عضو این کنوانسیون هستند. برخی می‌گویند چگونه وی را جزء این افراد دسته بندی کنیم که باید گفت فردی که به دعوت رسمی یک کشور دیگر به آن کشور سفر کرده و حامل پیامی است جزء مفاد این کنوانسیون محسوب می شود.

وی افزود: در این بین کشورهای عضو باید جرم انگاری کنند. ما باید علیه آمریکا در این موضوع جرم انگاری کنیم و طبق ماده ۱۳ آن باید به داوری برود و اگر نتیجه نداد به دیوان بین المللی دادگستری برود تا موضوع رسیدگی شود.

احمدی: راه‌اندازی شبکه ارتباطی حقوقدانان مسلمان برای پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی

فتاح احمدی معاون بین الملل و حقوق بشر وزارت دادگستری نیز در این نشست تأکید کرد که مباحث مطرح شده درباره شهید سلیمانی نباید در سطح زبان فارسی و کتاب هایی در این خصوص باقی بماند بلکه باید آثار مربوط به آن به سایر زبان ها نیز ترجمه شود.

وی در ادامه از اهمیت اقناع سایر کشورها در پیگیری مسأله ترور شهید سلیمانی گفت و افزود: برای اینکه بتوانیم پیگیری های حقوقی و بین المللی را ادامه داده و به نتیجه برسیم باید بسیاری از کشورها را درباره اقدام صورت گرفته علیه ایشان توجیه کنیم.

احمدی ادامه داد: بروشورها و مطالب آماده شده در خصوص ابعاد ترور شهید سلیمانی باید بعد از تنظیم به سفارتخانه های آنها داده شود تا در شورای حقوق بشر با ایران همراهی کرده و به تصویب قطعنامه ای بیانجامد.

معاون بین الملل و حقوق بشر وزارت دادگستری ادامه داد: استفاده از ظرفیت اتحادیه مجالس اسلامی، سازمان همکاری های اسلامی، جنبش عدم تعهد و گرفتن بیانیه از جمله کارهای دیپلماتیک است که باید انجام شود که پیش از آن نیز باید رایزنی ها صورت گیرد.

وی در ادامه بر راه اندازی شبکه ارتباطی حقوقدانان مسلمان نیز تأکید کرد و افزود: از سوی دیگر نباید این مطالبه گری به پایان برسد بلکه باید به صورت مستمر پیگیری شود و در کنار آن باید از ظرفیت دانشکده های حقوق در داخل و ارتباط آنها با خارج از کشور استفاده کرد.

احمدی ادامه داد: تقویت دیپلماسی غیررسمی از طریق سازمان های غیردولتی در ژنو خیلی تأثیرگذار است و می توانیم مطالبات حقوق بشری از جمله برای قربانیان ترور را پیگیری کنیم که با استفاده از سمن ها صورت می گیرد.  

معاون بین الملل و حقوق بشر وزارت دادگستری در پایان خاطرنشان کرد: استفاده از سازمان ملل در شورای حقوق بشر نیز مهم است که باید با تکیه بر اطلاعات و دانشی که ما در اختیار آنها قرار می دهیم صورت گیرد.

انبارکی: امکان استفاده از ظرفیت NGOها برای پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی در مجامع بین‌المللی

سهراب انبارکی رئیس سازمان بسیج حقوقدانان نیز در این نشست با بیان اینکه مکتب شهید سلیمانی یک جریان است، گفت: در دادگاه های داخلی در این خصوص اقدامات خوبی انجام شد اما باز هم شاهد برخی غفلت ها و انفعال ها در این خصوص هستیم که باید شناسایی شده و با انقلابی گری نسبت به این موضوع رفتار شود.

وی در ادامه با بیان اینکه در دادگاه عراق بر اساس معاهدات میان این کشور و آمریکا، امکان پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی وجود دارد، اظهار داشت: حتی با استفاده از ظرفیت NGOها می توانیم در مجامع بین المللی نیز این موضوع را پیگیری کنیم.

انبارکی ادامه داد: این موضوع در دادگاه بین المللی کیفری به این دلیل که هیچکدام از این کشورها عضو آن نیستند امکان پیگیری وجود ندارد و از سوی دیگر نیز شورای امنیت به موضوع ورود پیدا نمی کند و صرفا می توان از مسیر کنوانسیون ۱۹۷۳ پیگیری کرد و قطعا این موضوع باید انجام شود و دیگران نیز در خارج از کشور حمایت می کنند چرا که ایشان متعلق به جهان اسلام نبوده و متعلق به همه جهان است.

نائب رئیس کمیسیون امنیت : خروج مفتضحانه آمریکا از عراق و افغانستان نتیجه ترور سردار سلیمانی بود