اجلاس معاونان تحقیقات دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار می شود

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت بهداشت، نخستین نشست شورای مدیران معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با حضور دکتر یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و رئیس موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی برگزار شد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: در صورتی می‌توانیم به سمت پژوهش‌های محصول محور حرکت کنیم که نتایج آن را منتشر کنیم. در مقاله نویسی هدف انتشار و به اشتراک گذاری آن جهت دسترسی دیگر متخصصان است.

وی با اشاره به اینکه ۴۶۲ عنوان مجله پژوهشی در حال حاضر منتشر می‌شود، گفت: به جای اینکه مجله جدید تاسیس و راه‌اندازی شود باید کیفیت همین مجلات موجود بررسی شود و از اتلاف وقت و انرژی جلوگیری به عمل آید و سپس با تاکید بر کیفیت مجلات دیگر یاری کنیم تا آنها در سطح بین‌المللی مطرح شوند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: بدون تردید به مقاله و چاپ آن در نشریات و طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی احتیاج داریم ولی باید از این مرحله عبور کنیم و پژوهش‌ها را به سمت رفع نیاز کشور و رسیدن به ثروت ملی هدایت کنیم.

یکی از محورهای این نشست به برنامه‌ریزی و الزامات برگزاری گردهمایی سالیانه معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اختصاص داشت. این نشست در روزهای ۱۷ تا ۱۸ آذر ماه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می‌شود.

رویکردهای معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به توسعه تحقیقات و فناوری حوزه سلامت، کلیات برنامه های مرکز توسعه و هماهنگی تحقیقات؛ بازارایی تاسیس مراکز تحقیقاتی در قالب کارگروهی، بازنگری فرآیند ارزشیابی دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی در قالب کارگروهی و معرفی منابع و ظرفیت های مالی در توسعه تحقیقات و فناوری از محورهای این نشست است.

همچنین برنامه های آتی و توسعه ای در حوزه تحقیقات و فناوری سلامت، گزارش برنامه های دفتر توسعه فناوری سلامت، بررسی موارد مرتبط با توسعه فناوری، گزارش مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی از دیگر محورهای این نشست است.

اجلاس معاونان تحقیقات دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار می شود