آنکارا آماده ایفای هر نقشی در حل تنش میان روسیه و اوکراین است

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه امروز چهارشنبه در سخنانی اعلام کرد که کشورش آماده است تا هر نقشی را در حل و فصل تنش های احتمالی میان مسکو و کی‌یف ایفا کند.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در این خصوص گفت: ترکیه نیز با نگرانی زیادی تحولات را دنبال می‌کند. این تنش خطراتی را به همراه دارد. ما خواهان هیچگونه اقدام نظامی، درگیری یا جنگ در اوکراین یا بین روسیه و اوکراین نیستیم.

ابراهیم کالین با بیان اینکه آنکارا نمی‌خواهد شاهد جنگ جدیدی باشد گفت: مشکل فعلی ابعادی فراتر از تنش بین روسیه و اوکراین دارد. در ۳۰ سال پس از جنگ سرد، واقعیت های ژئوپلیتیکی به وجود آمده است. یک گفتگوی واقعی و جامع بیش از هر زمان دیگری ضروری است.

کالین اضافه کرد: روسیه خواسته‌ هایی برای بازتعریف پارامترهای ژئوپلیتیکی دارد. حتی اگر بحران کنونی حل شود، در آینده تنش‌ های جدید، تحرکات یا تهدیداتی رخ خواهد داد، حتی اگر در قالب جنگ سنتی نباشد. گفتگو بین روسیه و غرب به تازگی آغاز شده است، اما باید قبلا انجام می‌ شد.

وی خاطر نشان کرد: انتظار دستیابی به نتایج سریع به شکست منتهی خواهد شد. هیچ راه حل سریعی برای چنین مشکلات ژئوپلیتیک بزرگ و بلندمدت وجود ندارد. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با ولادیمیر پوتین و ولادیمیر زلنسکی روسای جمهور روسیه و اوکراین گفتگو کرد. او حتی از هر دوی آنها دعوت کرد تا در صورت تمایل به ترکیه بیایند تا برای حل مشکلات و اختلافات خود نشستی را برگزار کنند. آنکارا آماده ارائه هر گونه کمکی است.

آنکارا آماده ایفای هر نقشی در حل تنش میان روسیه و اوکراین است