اوکراین مدعی تحرکات نظامی روسیه با انتقال سامانه موشکی شد

باشگاه خبرنگاران جوان :

باشگاه خبرنگاران جوان -منابع خبری اوکراینی مدعی استقرار سامانه موشکی روسی تاکتیکی «اسکندر-ام» در مرز روسیه و اوکراین شدند.

وبگاه خبری یوکرین وایر با استناد به فیلم‌هایی که در روز‌های گذشته منتشر شده است، مدعی شد که سامانه‌های موشکی تاکتیکی «اسکندر-ام» با قطار در حال انتقال به غرب روسیه است.

یکی از اعضای تیم اطلاعاتی درگیری (CIT) اوکراین در این باره اعلام کرد: «در طول تحقیقات قبلی ما هرگز ندیده‌ایم که تجهیزات نظامی با برزنت پوشانده شده باشد، به جز این دو سیستم اسکندر-ام. بر اساس اطلاعات غیرمستقیم منابع آنلاین، این قطار‌ها با تجهیزات نظامی از ایستگاه راه آهن نظامی که تیپ‌های موشکی ۱۰۳ و ۱۰۷ در آن مستقر هستند، حرکت کرده‌اند.»

در مقابل وزارت دفاع روسیه بارگیری تجهیزات در قطار‌ها را به عنوان «بررسی فوری آمادگی» نیرو‌ها با اعزام آن‌ها به پایگاه‌های آموزشی «در فاصله قابل توجهی از نقاط استقرار دائمی» خواند.

روابط اوکراین و روسیه از سال ۲۰۱۴ (۱۳۹۳) و پس از الحاق کریمه به روسیه فروپاشید. اوکراین از آن زمان به بعد خواستار بازگشت آنچه سرزمین‌های از دست‌رفته می‌خواند به قلمرو خود است، ولی روسیه می‌گوید این مناطق بخشی از خاک این کشور است.

روسیه بار‌ها تأکید کرده است که قصد حمله نظامی به اوکراین را ندارد و در عوض ناتو با تحریکات خود بر تنش‌ها در منطقه می‌افزاید. ناتو دلیل افزایش حضور نظامی خود در اوکراین را افزایش امنیت این کشور عنوان کرده و این در حالی است که مسکو معتقد است هیچ کشوری نباید امنیت خود را با هزینه دیگران تقویت کند.

ساعاتی پیش «دیمیتری پسکوف» در تازه‌ترین مصاحبه خود با اشاره به حمایت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از اوکراین، اعلام کرد که روابط میان روسیه و ناتو رو به وخامت گذارده و بسیار تیره و تار شده است و همچنین تأکید کرد که روسیه تهدیدی به انتقام‌جویی نظامی نمی‌کند، اما اگر ناتو بر گسترش خود پافشاری کند، باید اقدامات متقابلی انجام دهد.

اوکراین مدعی تحرکات نظامی روسیه با انتقال سامانه موشکی شد