راهکار جالب مسئولان استان فارس برای مقابله با سودجویان بازار؛ راه‌اندازی فروشگاه‌های امین در سطح شهر

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، بازار و کنترل قیمت در آن در کنار تامین به موقع کالاهای اساسی همواره از مهم‌ترین موضوعاتی است که در زیرمجموعه اقتصاد مطرح می‌شود و مردم نیز با تحولات آن از نزدیک آشنا هستند و برای آنها ملموس است. 

نگرانی‌ها و التهاباتی که سال گذشته در بحث روغن و مرغ رخ داد سبب شد که مسئولان امر در استان فارس با چاره‌اندیشی مانع تکرار تجربه کمبود کالا در بازار شوند. «بازار در فارس روزانه رصد می‌شود» عبارتی تاکیدی که مجتبی دهقان‌پور، سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در کارگروه اقدام مشترک تنظیم بازار مطرح کرده است. 

به گفته وی ذخایر راهبردی استان بسیار مناسب است و هیچ مشکلی در تامین کالاهای اساسی وجود ندارد. شناسایی فروشگاه‌های امین با کمک اتاق اصناف از مصوبات نشست کارگروه اقدام مشترک تنظیم بازار است که دهقان‌پور نیز به آن اشاره و هدف از راه‌اندازی این فروشگاه‌ها را عرضه کالا با نرخ مصوب برای اقشار کم درآمد عنوان می‌کند. 

در همین راستا عبدالعظیم خادم حمزه، سرپرست معاونت اقتصادی استانداری فارس نیز در گفت‌وگو با تسنیم به ارائه توضیحاتی بیشتر پیرامون این فروشگاه‌ها پرداخت. وی بابیان اینکه با مشارکت اتاق اصناف کسبه مومن و متعهدی که برای توزیع کالاهای اساسی شناسایی و به مردم معرفی می‌شوند، اظهار داشت: این فروشگاه‌ها تحت عنوان فروشگاه امین فعالیت خواهند کرد. 

به گفته خادم حمزه هدف از این کار جلوگیری از فروش کالاهای اساسی خارج از شبکه و کمک به توزیع مطلوب این کالاها بین مردم است چون در گذشته این مشکل وجود داشت که برخی کالاهای اساسی را خارج از شبکه عرضه می‌کردند و به دست خانوارها نمی‌رسید. 

سرپرست معاونت اقتصادی استانداری فارس با بیان اینکه این کالاها برای ارقامی مانند شکر و روغن است که حساسیت بیشتری در بازار ایجاد می‌کنند و فروشگاه‌های امین نیز در شیراز و شهرستان‌ها معرفی می‌شوند. 

خادم حمزه در پاسخ به سوالی درباره شایعه کمبود روغن در بازار نیز گفت: گاهی جو روانی در بازار بیشتر از کمبود کالا است و اکنون هیچ کمبودی در بازار شیراز وجود ندارد، پیگیری‌ها و مکاتبات برای کالاهای اساسی نیز در حال انجام است. 

وی با بیان اینکه قرارگاه امنیت غذایی نیز در استان تشکیل شده که موارد مورد نیاز بازار را روزانه رصد می‌کند، افزود: علاوه بر آن استاندار فارس نیز دستور دادند تا ذخایر کالاها در استان تا چند ماه آینده بررسی و رصد شود تا مشکلی برای تامین کالاها از سوی مردم وجود نداشته باشد. 

حمیدرضا ایزدی، رئیس سازمان صنعت و معدن استان فارس نیز در آبان ماه امسال در گفت‌وگو با تسنیم از نظارت دقیق‌تر بر بازار هم برای تامین کالا و هم نظارت خبر داد. به گفته  وی کمیته تخصصی متشکل از نخبگان حوزه بازار که هم تجربه داشته باشند و هم صاحب ایده و نظر باشند، تشکیل می‌شود که این کمیته با همکاری دستگاه‌های مرتبط و متولی به بحث تامین کالا و کنترل قیمت‌ها در ماه‌های پیش رو می‌پردازد. 

به گفته ایزدی این کمیته تخصصی می‌تواند بازوی راهبردی قوی برای ستاد تنظیم بازار باشد تا قبل از وقوع هر نوع مشکل چاره‌اندیشی شود و مردم برای تامین کالاهای اساسی در ماه‌های پایانی سال با مشکل مواجه نشوند. 

صادرات 4 محصول پروتئینی به منظور تنظیم بازار داخلی محدود شد
توزیع هوشمند میوه تنظیم بازاری شب عید تا درب منازل 15 درصد زیر قیمت بازار
تحدید سازمان تعزیرات با قوانین “نظام صنفی” و “حمایت از مصرف‌کننده”/ 50درصد شهرستان‌ها تعزیرات ندارند/ تنظیم بازار باید ذیل سازمان تعزیرات انجام شود

تامین کالاهای اساسی همواره از اولویت‌های ستاد تنظیم بازار بوده که رئیس سازمان صمت استان فارس نیز به آن اشاره کرد که باید به موازات نظارت بر بازار و قیمت‌ها انجام شود تا مشکلی برای خرید این کالاها مانند آنچه سال گذشته رخ داد، پیش نیاید. 

ایزدی همچنین از راه‌اندازی پویشی برای نظارت بر قیمت‌ها خبر داد که بر این منظور دیده‌بانان پیشگیری از جرم دستگاه قضایی به کمک بازرسان صمت می‌آیند و نظارت بر بازار و مبارزه با گرانفروشی با مشارکت مردم انجام می‌شود. 

424 /ی

راهکار جالب مسئولان استان فارس برای مقابله با سودجویان بازار؛ راه‌اندازی فروشگاه‌های امین در سطح شهر