خانه‌های بهداشت سیار عشایر در استان اصفهان ایجاد می‌شود

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار استانها –

سرهنگ بشیر کیانی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان ، با اشاره به هدف از تشکیل بسیج عشایر اظهار داشت: هدف از تشکیل بسیج عشایر دو ماموریت خدمات رسانی و محرومیت زدائی را دنبال می‌کند که محرومیت‌زدائی در قالب توسعه زیرساخت‌ها با همکاری نهادها، سازمان‌‌‌ها و ادارات است.

وی افزود: خدمات‌رسانی نیز استفاده از ظرفیت بسیج و سپاه برای خدمت کردن به عشایر منطقه است و برای به انجام رسیدن این ماموریت راهکارها و سیاست‌های مختلفی در سازمان تدوین شده که بر اساس آن برنامه‌های خود را پیش می‌بریم.  روز بسیج عشایر  به مناسبت دیدار تاریخی عشایر کشور با امام راحل (ره) در سال 1358 اتفاق افتاد.

مسئول بسیج عشایر استان اصفهان بیان کرد: در دوران کرونا، اولین اقدام، تشکیل ستاد کرونا در پایگاه‌ها و حوزه‌های ستاد مقاومت بسیج عشایر بوده و مهم‌ترین ماموریت آن رزمایش مواسات و همدلی و ارائه کمک‌های مومنانه با کمک خیران و سازمان بسیج به قشر عشایر بوده است و به طور متوسط هر خانوار عشایری در استان حداقل یک بار کمک‌های مومنانه و همچنین بسته‌ها و کمک‌های بهداشتی دریافت کرده است.

کیانی‌نژاد با اشاره به آمار خانوار عشایر استان اصفهان تصریح کرد: طبق آخرین سرشماری، کل عشایر استان اصفهان،81 هزار و 584 نفر در قالب 14 هزار و 805 خانوار هستند که از این تعداد 9 هزار و605 خانوار با جمعیت 52 هزار 900 نفر کوچنده و 5 هزار و 200 خانوار با جمعیت 28 هزار نفر عشایر نیمه کوچنده و یا ساکن هستند. این عشایر در قالب سه ایل بزرگ قشقایی، بختیاری و عرب جرقویه در استان سکونت دارند. این تعداد عشایر در 33 پایگاه بسیج و 3 حوزه مقاومت بسیج عشایری سازماندهی شدند.

وی با بیان اینکه یکی از برنامه‌‍‌های حوزه بسیج، آموزش است، گفت: آموزش بسیج عشایر به دو قسمت تقسیم می‌شود؛ یکی آموزش  بهداشت و نگهداری دام عشایر، باغداری و کشاورزی و آموزش دیگر مربوط به نیروهای بسیج عشایری است که در پایگاه‌ها حضور دارند.

مسئول بسیج عشایر استان اصفهان در خصوص طرح‌ها و برنامه‌های این سازمان بیان کرد: بحث آموزش در مدارس عشایری با چالش‌هایی روبه‌رو است که در تلاش هستیم با کمک آموزش و پرورش و اداره کل امور عشایر مشکل آموزش عشایر را حل کنیم البته به برکت انقلاب، وضعیت آموزش پس از انقلاب پیشرفت‌های خیلی خوبی داشته، اما هنوز با جوامع روستایی و شهری تفاوت وجود دارد.

سیلاب راه ارتباطی 4 منطقه عشایری در پلدختر را مسدود کرد
وابستگی به والدین و تاثیر آموزش غیرحضوری بر دانش‌آموزان؛ در مناطق روستایی و عشایری وضعیت بهتر است
13خانه بهداشت در مناطق عشایری استان کهگیلویه و بویراحمد راه اندازی شد

وی افزود: بسیج عشایر بر آن است که بتواند با کمک خیران و دیگر نهادها و سازمان‌ها، در آینده دغدغه‌های این سازمان را برطرف کند که یکی از این برنامه‌ها موضوع بهداشت عشایر است و  به دلیل اینکه عشایر فاقد خانه‌های بهداشت سیار در استان هستند، مشکلاتی داریم که در تلاش هستیم این مشکل را با کمک وزارت بهداشت و ایجاد پایگاه‌های سیار حل کنیم.

163/ی

خانه‌های بهداشت سیار عشایر در استان اصفهان ایجاد می‌شود