آخرین اخبار سیل”مور موری” درایلام| از برآورد خسارت ۱۱۷ میلیارد تومانی تا ورود بنیاد مستضعفان برای کمک به آسیب‌دیدگان

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ایلام ،  فعال شدن موج جدید بارشی بر آسمان استان ایلام، به حادث شدن سیل ناشی از شدت بارندگی منجر و مردم این دیار دچار خسارت سنگین مالی، تخریب منازل، از بین رفتن احشام مواجه که به گفته “حسن بهرام نیا” این سیل بیش از 117 میلیارد تومان خسارت به بار آورده است.

استاندار ایلام با بیان این خبر گفت: از مجموع خسارات وارده 97 میلیارد تومان  مربوط به تخریب زیرساخت‌ها و 20 میلیارد تومان آن نیز خسارات وارده به منازل  و مغازه‌های شهروندان است.

وی به پرداخت 100 درصدی خسارات وارده در اثرسیل اشاره کرد و بیان داشت: 100 درصد خسارات وارده به وسائل برقی و لوازم خانگی مردم مور موری توسط بنیاد مستضعفان پرداخت خواهد شد.

استاندار ایلام تمام مدیران را موظف بر آن کرد و گفت: تمام مدیران و مسئولان ذیربط با امکانات و تجهیزات و نیرو تا بر طرف کردن نیازهای مردم مور موری در این بخش حضور خواهند داشت.

8 میلیارد و 550 میلیون به بخش کشاورزی

محمد علی اقدسی، در ارتباط با آخرین وضعیت حوزه کاری خود اظهار داشت: خسارت وارده به کشاورزان در حادثه سیل اخیر مور موری بیش از 8 میلیارد و 550 میلیون است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام گفت: این خسارت شامل، خسارت به 10 موتور پمپ و 200 کلونی زنبور، کانال‌های آبیاری است.

خسارت ها در حوزه راهداری 15 میلیارد تومان است

نورالله دلخواه، به آخرین وضعیت راه‌ها و محورهای مواصلاتی اشاره کرد و گفت:  مسیرهای منتهی به بخش مورموری قطع نشده است و در حال حاضر مسیرها باز هستند.

مدیرکل راهداری و امور حمل و نقل استان ایلام بیان کرد: 4 محور تحت تأثیر این سیل قرار گرفته است که آسیب ها در این چهارمحور بوده است این آسیب‌ها شاما، 35 دستگاه پل، 8 کیلومتر از شانه جاده ها و 500 متر آسفالت است که  که ترمیم اولیه آنها به اتمام رسیده است.

وی افزود: برآورد ما از خسارت ها در حوزه راهداری 15 میلیارد تومان است .

دلیل اصلی خسارت ها به خاطر استاندارد نبودن پل ابتدای شهر است

علی پوراحمد، نیز به آخرین وضعیت امور آب در مناطق سیل زده استان ایلام اشاره و بیان داشت:  بندها خوشبختانه آسیب ندیده اما 15 کیلومتر شبکه آبیاری دچار مشکل شده است؛ دلیل اصلی خسارت ها به خاطر استاندارد نبودن پل ابتدای شهر است که باید به سرعت تعریض شود.

مدیرعامل آب منطقه ای استان ایلام، گفت: تا 2 روز آینده در استان بارش خواهیم داشت که بیش از 30 تا 60 میلیمتر پیش بینی شده است؛ از شبکه دشت عباس هم بازدید داشتیم که آسیبی مشاهده نشده است.

6 میلیارد تومان برآورد خسارت معیشتی، اساب و اساسیه ارزیابی شده است

حبیب‌الله محبی نیز به آخرین برآورد خسارات وارده در حوزه کاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پرداخت و اظهار داشت: برای احداث کانال‌ها و ایمن سازی مسیل های منطقه و جبران خسارتی که سیلاب وارد کرد 16 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان ایلام گفت: پیشتر 92 درصد واحدهای مسکونی شهرستان آبدانان مقاوم سازی شده‌اند و در حال حاضر هم 561 واحد در دست مقاوم سازی داریم؛ در برآورد خسارات که عمدتاً در شهر مورموری و در مسیلی که ایجاد شده عمده خسارات در همین حدی است که بیشتر اسباب و اساسیه خسارت دیده اند .

وی افزود: 56 مورد در شهر مورموری براورد شده است؛ 31 مورد واحدهای مسکونی و 21 مورد تجاری، 3 مورد خسارات به ساختمان و یک مورد خسارت سازه ای و مابقی واحدها خسارات در حد آبگرفتگی داشتند. 6 میلیارد تومان برآورد خسارت معیشتی، اسباب و اساسیه ارزیابی شده است.

خسارات جامعه عشایری 5 میلیارد تومان است

فرشاد یاسمی با بیان خسارت وارده به عشایر سیل زده در مور موری اظهار داشت:  200 خانوار عشایری در این منطقه تحت تأثیر این بارش و سیل قرار گرفته اند.

مدیر‌کل امور عشایری استان ایلام گفت:‌ این منطقه 300 کیلومتر راه عشایری دارد که 180 کیلومتر آن بین 20 تا 80 درصد خسارت دیده‌اند.

یاسمی، با اشاره  آخرین وضعیت برآورد ‌خسارت وارده به عشایر مناطق سیل‌زده بیان کرد: خسارت وارده در این بخش 3 میلیارد تومان است که اضافه بر آن 400 میلیون تومان خسارت وارده به علوفه و 5 میلیارد تومان  نیز به  اسباب و اساسیه عشایر خسارت وارد شده است.

11 دانش آموز گرفتار در سیلاب “میناب” نجات یافتند
تاکید رییس دفتر رییس‌جمهور برای تسریع در امدادرسانی به سیل‌زدگان غرب کشور
استاندار ایلام در جمع مردم سیل‌زده “مورموری” حضور یافت

خسارت 3 میلیارد تومانی به تاسیسات آب شُرب

نوراله تیموری مدیرکل آب و فاضلاب استان ایلام نیز به خسارت وارده به شبکه آبرسانی مناطق سیل زده اشاره و بیان داشت: آب مناطقی که قطع شده بود وصل شد و قطعی آب در هیچ یک از مناطق سیل زده در حال حاضر نداریم؛ برآوردی که از خسارات تأسیسات انجام شده 3 میلیارد تومان بوده است.

180/ی

آخرین اخبار سیل”مور موری” درایلام| از برآورد خسارت ۱۱۷ میلیارد تومانی تا ورود بنیاد مستضعفان برای کمک به آسیب‌دیدگان